Haber

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, CSTO Genel Sekreteri Tasmagambetov’u kabul etti

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadir Caparov, ülkeye ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Genel Sekreteri Imangali Tasmagambetov’u kabul etti.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Caparov ve Tasmagambetov, bölgesel güvenlik ve istikrarın sağlanması ve teşkilat içinde öncelikli etkileşim alanları konusunda görüş alışverişinde bulundu.

CSTO Genel Sekreterini yeni görevinden dolayı tebrik eden Caparov, Tasmagambetov’un mesleki deneyiminden örgütün amaç ve hedeflerinde bölgesel ve uluslararası güvenliği güçlendirmek için yararlanacağından emin olduğunu söyledi.

Kırgızistan’ın bölgedeki güvenliğin garantörü olarak gördüğü CSTO çerçevesinde iş birliğine büyük önem verdiğinin altını çizerek, bu yıl CSTO Barış Gücü’nün “Yıkılmaz Kardeşlik-2023” tatbikatına ev sahipliği yapmayı planladığını söyledi. askeri, bilgilendirici ve insani önlemleri koordine etmek.

Terör örgütlerinin harekete geçme riski

Caparov, sıcak noktalarda savaş ve sabotaj tecrübesi kazanmış uluslararası teröristlerin personel toplama ve terör eylemleri gerçekleştirme riskine dikkat çekti.

Bu gibi durumlara zamanında müdahale edilmesi ve yıkıcı oluşumların önlenmesi gerektiğine işaret eden Caparov, “Kırgızistan, ülkenin güvenlik ve istikrarını sağlamak için gerekli tedbirleri alıyor.” söz konusu.

Kırgızistan’ın CSTO’nun rolünü ve yetkisini artırmaya büyük önem verdiğini vurgulayan Caparov, “Örgütün üye devletlerin ulusal güvenliğini sağlamak için büyük fırsatları var. Tehditlere anında yanıt verebilecek örgütün potansiyelini güçlendirmeliyiz. ortak çabalar.” terimleri kullandı.

Caparov, CSTO’nun Şanghay İşbirliği Örgütü (SCO), Birleşmiş Milletler (BM), Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve diğer uluslararası kuruluşlar arasında ortaklıklar geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

Kırgızistan, örgütün ortak güvenliği sağlamaya yönelik faaliyetlerine destek veriyor

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Ceenbek Kulubayev, yeni görevine başlayan CSTO Genel Sekreteri Tasmagambetov’u tebrik etti.

Kulubayev, Kırgızistan Cumhuriyeti’nin CSTO üye devletlerinin dış tehditlere ve zorluklara karşı ortak güvenliklerini sağlamaya yönelik faaliyetlerini desteklediğini belirtti.

Örgütü ulusal dış politikanın ana unsurlarından biri olarak gördüklerini ifade eden Kulubayev, KGAÖ’nün özellikle sorumluluk alanındaki krizleri önlemesi gerektiğini kaydetti.

Kulubayev, CSTO üye devletleri arasındaki ikili anlaşmazlıkların çözümünde güç kullanılmaması için yasal ve siyasi olarak bağlayıcı sistemlerin geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Kırgızistan yönetimine kendilerine verdiği destek için de teşekkür eden Tasmagambetov, KGAÖ Kurul kararları ve örgütün çalışma planı ile öncelikleri hakkında bilgi verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu