Ekonomi

Fitch: Çin’de beklenenden daha güçlü toparlanma küresel büyümeyi destekleyecek

fitchYetkililerin ‘sıfır Kovid’ politikasından vazgeçmesinin ardından Türkiye’den yapılan açıklamada, Çin ekonomisineTürkiye ekonomisi için 2023 büyüme tahmininin yüzde 4,1’den yüzde 5’e yükseltildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, küresel sıkı para politikasının Çin ihracatına olan talebi baskılaması ve ülkede makro politika gevşemesinin beklenmemesi nedeniyle 2021 yılında kaydedilen yüzde 8,4 büyüme gibi güçlü bir toparlanmanın öngörülmediği vurgulandı.

Açıklamada, Çin’de beklenenden güçlü bir toparlanmanın küresel büyümeye de fayda sağlayacağı belirtilirken, Çin’in büyüme tahminindeki yaklaşık 1 puanlık artışın küresel ekonomi için yüzde 1,4’lük büyüme tahminini otomatik olarak yükselteceği bildirildi. görünüm 0,2 puan.

Dünyanın geri kalanındaki büyümenin Çin’in son dönemdeki güçlü büyümesine kıyasla daha sınırlı olacağına işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: Çin’in bu yılki toparlanması, öncelikle özel tüketim harcamalarından kaynaklanacak.belirtildi.

Açıklamada, Çin’in yeniden açılmasından en çok mal ticareti ve turizm yoluyla Çin’in tüketici pazarlarıyla bütünleşen ekonomilerin yararlanacağının düşünüldüğü vurgulandı.

Ülkenin elektrik talebi ile ekonomik büyümesi arasındaki bağlantıya işaret edilen açıklamada, Çinli kullanıcıların LNG talebindeki güçlü artışın, gaz stoklarının LNG ithalatı yoluyla yeniden oluşturulduğu Avrupa’da bu yıl öngörülen elektrik kaynaklı enflasyon düşüşünü kesintiye uğratabileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu